Wybieramy firmę kurierską

80% transakcji zakupu towarów dokonywanych za pośrednictwem mDeal odbywa się za pośrednictwem firm kurierskich. Dostawa jest wygodna, opłacalna, ale nie zawsze bezpieczna dla kupującego. Od czasu do czasu otrzymujemy maile, w których Klienci skarżą się na nieudane transakcję i proszą o pomoc w tych sprawach. Większość z Użytkowników mają problemy ze zwrotami paczek lub listów kurierowom w przypadkach, gdy to, co było zamówione nie spełnia oczekiwań.


Przeprowadziliśmy małe badanie rynku, żeby odpowiedzieć na pytanie: „Czy można zwrócić paczkę / list po sprawdzeniu go przy kurierze, jeśli to, co było zamówione nie spełnia oczekiwań zamawiającego”. Oto odpowiedzi, które otrzymaliśmy:

1. PP (Poczta Polska) - Paczkę można zwrócić, jeśli nadawca zaznaczył dodatkową opcję „ze sprawdzeniem zawartości” przy nadaniu paczki. (Można to sprawdzić, wpisując numer paczki na stronie https://emonitoring.poczta-polska.pl/).

2. DHL (DHL Express) - W odpowiedzi na wiadomość e-mail otrzymaliśmy informację, że DHL zapewnia taką usługę, jednak czasami dochodzi do sytuacji, w których nie ma możliwości oddać przesyłkę z powrotem kurierowi.

Uwaga! Jeżeli korzystasz z usług innych firm kurierskich w roli kupującego, zapytaj się przed odbiorem paczki, czy jest możliwość zwrócenia paczki do nadawcy, jeżeli jej zawartość nie spełni oczekiwań.

3. DPD - Nie ma możliwości zwrotu przesyłki kurierowi po jej otwieraniu (jeśli zawartość nie spełnia oczekiwań).

4. InPost - Nie ma możliwości zwrotu przesyłki kurierowi po jej otwieraniu (jeśli zawartość nie spełnia oczekiwań).

5. Pocztex - Nie ma możliwości zwrotu przesyłki kurierowi po jej otwieraniu (jeśli zawartość nie spełnia oczekiwań).
6. UPS - W odpowiedzi na wiadomość e-mail otrzymaliśmy informację, że DHL zapewnia taką usługę, jednak czasami dochodzi do sytuacji, w których nie ma możliwości oddać przesyłkę z powrotem kurierowi.
7. GLS - Nie ma możliwości zwrotu przesyłki kurierowi po jej otwieraniu (jeśli zawartość nie spełnia oczekiwań).
8. FedEx - Nie ma możliwości zwrotu przesyłki kurierowi po jej otwieraniu (jeśli zawartość nie spełnia oczekiwań).

Podsumowując, tylko Poczta Polska ma stabilną sytuację ze "zwrotami paczek" na rynku. Chociaż czasami występują opóźnienia z dostarczeniem paczek lub ich utraty (rzadko kiedy, ale takie sytuacje też się zdarzają się) - tylko ta służba kurierska gwarantuje przejrzystość transakcji.
Jeśli jesteś sprzedawcą i wysyłasz paczki/listy, wykup ubezpieczenie za 1zł. Pozwoli to zaoszczędzić czas i pieniądze w przypadku utraty przesyłki lub jej uszkodzenia.